Im memoriam Tero Teliö

Saimme suruviestin, että yhdistyksemme yksi pitkäaikaisimmista jäsenistä, rkm  Tero Kalevi Teliö nukkui pois 14.12.2023. Hän olisi täyttänyt maaliskuussa 93 vuotta. Hänet siunattiin helmikuussa 2024.

Tero Teliö liittyi vuonna 1967 perustetun yhdistyksemme jäseneksi v. 1972 ja toimi siitä lähtien  aktiivisesti yhdistyksessämme. Tero valittiin lähes heti yhdistyksen hallitukseen ja hän oli hallituksen jäsen vuosina 1973-76, puheenjohtajana hän toimi vuosina 1978-83 ja varapuheenjohtajana vuosina 1989-92. Tero osallistui vielä hyvin pitkään yhdistyksen kokouksiin, mutta pikkuhiljaa voimat vähenivät.

Tero oli myös  yhtenä puuhamiehenä rakennettaessa Espoon Puolarmaariin yhdistyksen käytössä ollutta Kiinteistö Oy Mestarimaaria. Myös Paula-vaimo nähtiin usein talkoissa.

Espoon Rakennusmestariyhdistys kunnioittaa edesmennyttä jäsentämme sekä entistä puheenjohtajaamme ja ottaa osaa omaisten suruun.